ורד שדה - מלווה בהריון ובלידה - 054-6232515

 
סיפורי לידות שליוותי
דולה מגבה
תודות
 עמוד הבית  כדאי לקחת לחדר לידה  מדוע כדאי ללדת עם דולה  גלרית תמונות פורום
סיפורי לידות שליוותי

הלידה של אילין 

 

נפגשתי עם אילין יומיים לפני הלידה הרביעית שלה. היא סיפרה לי על הלידות הקודמות שלה ואף שיתפה אותי שהרגישה תמיד בחסרון של משהו. משהו שלא ידעה להגדיר אותו אז בלידות הקודמות.

חסרה לה הדמות שתהייה שם איתה ורק עבורה. שתרגיע ושתתרגם לה את מה שהרופאים אמרו. סיפרה שחשה כמו ילדה שיולדת. לא ממש מעכלת ומבינה את מה שקורה סביב. הרגישה שיש המולה סביב הלידה שלה. ואין מי שידאג לילדה היולדת.  אין מי שילטף אותה.

במהלך ההיריון הרביעי שמעה על המקצוע ''דולה'', וידעה  שדולה זה מה שהיה חסר לה שם בחדר הלידה. והיא החליטה שהפעם היא יולדת עם דולה.

נפגשנו ביום ראשון. הזמנתי אותה להיות איתי בקשר בכל עניין שיעלה. ביום שלישי היא התקשרה כדי לספר לי שעשו לה בדיקת-מוניטור והופיעו ירידות דופק של העוברית ובעקבות זאת בבית החולים כבר רוצים להתחיל את הלידה. להתחיל תהליך של זירוז.

הקשבתי, שאלתי איך היא מרגישה עם הרעיון והיה ברור שזה משהו שהיא רוצה אותו, ואולי ירידות הדופק שנצפו במוניטור מצביעות שגם מבחינת העוברית אולי כדאי שכבר יתחיל תהליך הלידה באופן מלאכותי.

ההתרגשות התחילה. ארגנתי את התיק שלי ואת המשפחה שלי ואחה"צ נסעתי לראות את אילין בבית היולדות. היא הייתה במחלקת יולדות עם זירוז באמצעות בלון.

לקראת הערב חזרתי לביתי משום שלא החלה הלידה ואילין הייתה רגועה.

בערך בחצות היא התקשרה מאוד נרגשת שהבלון יצא וביקשה שאגיע.

כשהגעתי היא הייתה כבר במחלקת יולדות. פתיחה של בערך סנטימטר אחד.

בני בעלה היה שם גם הוא.

הצוות היה נחמד והכול היה רגוע, שקט לילי של בית-חולים. גם אילין הייתה רגועה יכולתי לראות ולהרגיש את זה.

עיסיתי את רגליה וידיה כדי להמשיך את הרוגע הזה. ליטפתי אותה כמו שמלטפים ילדה. והיא אפשרה את זה.  בהמשך היא אף הלכה להתקלח.

 

כשהצירים התחזקו מעט, נענעתי אותה כששכבה על צידה. לא הייתה מעוניינת להעביר את הצירים בעמידה, אז עשינו פעולות להקלת הצירים בשכיבה על הצד. הסברתי לה איך לנשום בצורה שתקל עליה בזמן הצירים והיא פשוט 'רקדה' איתי. היא סמכה עלי ושיתפה פעולה וזה היה נהדר.

הצירים לא היו סדירים ולכן היא חוברה לטפטוף של ''פיטוצין''.

בין הצירים טיפלתי בה בשיאצו ורפלקסולוגיה בכדי ליעל את הצירים.  וליטפתי אותה, ליטפתי המון.  הכאב היה נסבל, אולם אילין פחדה שלא תוכל לשאת את עוצמת הצירים שהולכים וגוברים, היא גם הייתה מאוד מרוכזת במוניטור ובעוצמה של הדופק של העוברית, וכמובן מהגרפים שהמוניטור מצייר שמצביעים על עוצמת הצירים- היא השוותה את הכאב לגרף. אני מצידי ניסיתי להסיח את דעתה מהמוניטור ומרמת הדיוק שלו אבל לא ממש הצלחתי.

לפנות בוקר עלה הרעיון של האפידורל מצידה של המיילדת דליה. מכיוון שאילין קיבלה כל הזמן הזה ''פיטוצין'' על מנת לייעל את הצירים בדרך-כלל נותנים איתו גם ''אפידורל'' כדי שהיולדת לא תצטרך להתמודד עם הצירים המתחזקים.  אילין הייתה מודאגת והמיילדת חשבה שהרדמה ''אפידוראלית'' תרגיע אותה.

אילין רצתה ללדת באופן טבעי ובלי משככים מצד אחד ומצד שני חששה מהכאב. לאחר התייעצות היא דחתה את ההצעה כי בסה"כ הרגישה טוב.

ההתקדמות הייתה איטית מאוד. העייפות נכרה בכולנו. בערך בשש בבוקר הפתיחה עמדה על  כשלושה סנטימטרים והמיילדת אמרה שוב שאם אילין רוצה ניתן לתת לה את האפידורל עכשיו. אילין מצידה בקשה לחכות.

בשבע התחלף הצוות הרפואי ושמחתי לגלות שם פנים מוכרות. לאחר תהליך שגרתי של החלפת המשמרות הגיעו אלינו מיילדת חדשה בשם נורית ומיילדת מתלמדת בשם תמי. נורית בדקה את אילין ואמרה שהפתיחה היא בקושי שלושה סנטימטרים אבל בהחלט לא מתאימה לקבלת אפידורל עדיין.

הייאוש והאכזבה נכרו על אילין. עד לפני כשעה ניסו לדובב אותה לקבל את ה''אפידורל'' והיא סרבה ועכשיו אומרים לה שהיא לא יכולה לקבל את שיקוי הקסמים הזה... הפחד וגם הדאגה מהכאב שיתעצם אוטוטו, התחילה ממש להציף אותה. הרוגע לא היה שם בשלב הזה. היא ביקשה ממש התחננה לאפידורל. אפשר היה להבין אותה. המיילדת הקודמת לא הפסיקה להציע לה את ה''חטיף'' הנחשק כל כך, ועכשיו היא לא יכולה לקבל אותו. איך ייתכן?.

(מבחינה מקצועית מצב שכזה ייתכן משום שהבדיקה הווגינאלית נעשית באופן ידני וה''פתיחה'' נמדדת באמצעות שתי אצבעות והמרחק בינהן. אצבעותיה של המיילדת הראשונה שבדקה את איילין היו כנראה גדולות מזו של המיילדת הנוכחית).

אני מצידי החלטתי לקחת את אילין למקום אחר. ראיתי שאם אני לא עושה משהו מסיח דעת יש סיכוי סביר שהיא תכנס למצב היסטרי ולחוץ וזה ממש לא מה שיעשה לה טוב עכשיו.

היא התחילה לצעוק בשמה של המיילדת שתגיע מהר. בדיעבד היא קראה ''תמר'' ולא ''תמי'' כפי ששמה של המיילדת המתלמדת היה ולכן אף אחד לא הגיע. ושוב בדיעבד, זה היה מעולה.. מיד זה יתבהר.

ליטפתי אותה ודיברתי אליה בקול שקט וברור. הסברתי לה שאני מאוד מבינה אותה. אני יודעת שהיא מאוכזבת ומאוד דואגת אבל אני כאן ואני אשמור עליה. אני אעשה הכול כדי שהיא תהייה בסדר והלידה תהייה בסדר. ובשלב ראשון ביקשתי שתפסיק לצעוק.

אמרתי לה שאני מבקשת שהיא תהייה שקטה ואני אספור עד עשרים. ביקשתי שתהייה שקטה כדי להוריד את רמת האדרנלין שהייתה מאוד גבוהה.  בשקט ולאט ספרתי עד עשרים. אני לא אשכח את העיניים שלה ברגעים האלה. אני ספרתי עד עשרים והיא נשמה בשקט. היא שכבה על צידה ואני הייתי ליד הגב שלה. קרוב אל הראש שלה. ליטפתי אותה וחיבקתי אותה וספרתי. אני חושבת שאף פעם לא ספרתי כל כך לאט... היא הסתכלה עלי מדי פעם במבט צדדי בעיניים שממש יכולתי לראות שם את אילין הילדה. ילדה קטנה שמפחדת. שכל כך זקוקה לאהבה עכשיו.  היו אלה רגעים מאוד מרגשים עבורי. ידעתי מה היא מרגישה ובכל זאת היא מצאה את היכולת להירגע למרות הפחוד, העייפות והתשישות. זה בכלל לא מובן מאיליו.

נרגענו.

הרטבתי חיתול שהבאתי מהבית במים פושרים והנחתי על המצח שלה. זה היה מאוד נעים לאילין וכל כמה דקות הרטבתי את החיתול שוב. היא עצמה את העיניים שם מתחת לחיתול והתמסרה לנענוע של הגוף. זה היה כאילו לא היינו בחדר לידה תוך בית חולים מתעורר לו בבוקר. היינו בתוך בועה. נשמנו, עשינו קולות נמוכים אבל חזקים. עשיתי לה 'רוטציות' עם הרגלים על מנת להקל על העוברית הקטנה לעבור באגן. כדי שיהיה לה יותר מקום. היו אלה דקות של עצומות ביותר. ואז שוב התחיל משבר, אילין שוב לא הייתה רגועה וראיתי זרזיף דק של דם יוצא מכיוון הנרתיק שלה. קראנו למיילדת שתבדוק אולי יש איזו בשורה בעניין הפתיחה.

המיילדת מצידה הייתה סקפטית ובדקה רק כדי למלא את בקשתנו. הבדיקה הקודמת נעשתה כחצי שעה קודם.

הפתעה... נורית, המיילדת, הייתה המומה וגם אנחנו. הפתיחה הייתה מלאה!!! מכאן הכול היה מהיר. המיילדת ביקשה מאיילין ללחוץ ופתאום ראיתי מראה מדהים, בלון מלא בזרמים של נוזלים מתרוצצים בו במהירות מרוב הלחץ. לא הייתה ירידת-מים עד אז, התינוקת למעשה יצאה לאוויר העולם עטופה בקרומים שלה והם פקעו עם יציאתה שלה.

אני, הבטתי ב'בלון' הזה שיוצא מתוך גופה של אילין סקרנית, בכל זאת זה לא מראה נפוץ. אבל גם היה לי חשוב להביט בה, באילין,  בפניה כדי לראות שהיא בסדר. היינו המומות מההתפתחות המהירה והלא-צפויה, אני זוכרת את עיניה פעורות לרווחה.

תוך רגעים קצרים התינוקת הונחה על ביטנה של אילין. רגע של התרגשות עצומה. הרגע הזה שהוא כמו קסם. מתוך גוף של אישה יצאה תינוקת. עובדה שלא נתפסת. התרחשות פלא הבריאה.

זה רגע שבו אני חושבת כמה ברת-מזל אני. הזכות להיות נוכחת בזמן הלידה, הזכות להיות 'צינור' שמקל, להיות כלי-עזר ברגעים עצומים ומשמעותיים אלה. הזכות היא גדולה. ואני מודה על כך.

 

 
 

סיפור הלידה של ענת ודימה

 

התאהבתי בהם כבר בפגישה הראשונה.

היא מזכירה לי נסיכה, כמו באגדות. היא מתנהלת ברכות, בדיבור שלה, בתנועה. יפה.

הוא נסיך, קשוב לבקשות שלה. אוהב להיות עבורה. יפה.

הזוגיות שלהם יפה.

 

היא התקשרה אלי ביום שני, 5:30 בבוקר. יש צירים כבר מהשעה 02:00. אמרה שתתקלח ונדבר. היינו בקשר טלפוני. הלכה למוניטור שנקבע מראש. שם היה ציר אחד והרופא בדק ואין פתיחה. בהמשך דיווחה לי שעשו טיול בחוף הים והצירים חזרו. והם רוצים להגיע אל בית-חולים "מאיר" כדי להיות קרובים.

בערך ב- 16:00 הם המתינו במיון יולדות שהיה עמוס ביותר. ענת שיתפה אותי שמיילדת פגעה בה כששאלה למה היא הגיעה בכלל, ובנוסף ''החמיאה'' לה בעודף טקט שהיא מאוד שמנה. הדברים הללו גרמו לה לבכי. אפשר להבין לגמרי.

הרגעתי אותה וחיזקתי אותה שלא תתייחס ל"הברקות" הללו. שתשאיר את האנרגיות הללו אצל המיילדת. אנחנו לא רוצים אותן אצלנו.

לאחר מכן היא נבדקה והפתיחה עמדה על סמ' וחצי. (אם אינני טועה) בכל אופן הייתה זו פתיחה מאוד קטנה. כזו שבזכותה לא נכנסים עדיין אל חדר לידה. אבל הצירים... כואבים, תכופים וכואבים מאוד.

הגעתי בערך בשמונה בערב. במסדרון היו:ענת, דימה ובני משפחתו.

ענת העבירה את הצירים בהשענות על חלון המרפסת שבמסדרון שמול מיון היולדות. בנענועי אגן ונשימות עמוקות. ואני איתה, בנשימות, בקולות בכלל ובקולות אל הגב התחתון שלה. כמו בבועה. מתעלמות מהעובדה שיש כ-10 אנשים שיושבים כמונו במסדרון של המיון.

ב-23:00 התחלפה משמרת. הרופאה במיון עכשיו הייתה דר' רבי כיפאיה שהייתה פיצוי על היחס הלא-יאה שענת קיבלה עד כה מכיוון הצוות.

היא הייתה רכה ואוהבת. זה הרגיש שאכפת לה מכל הלב. אמרה שהיא רואה שענת כואבת אולם היא הסבירה לה שהיא עדיין לא בלידה ומהניסיון שלה זה ייקח עוד כמה שעות והיא ממש מציעה שניסע הביתה. שתנוח, תתקלח, תשתה תה חם ו''ניפגש ב- 06:00''...

 

חצות. נסענו אליהם הביתה.

העייפות נכרה בכולנו. ענת שכבה על הספה בסלון ואני בקצה של אותה ספה. כדי להיות קרובה אליה. בין הצירים היא נרדמה וכשהגיע ציר היא התרוממה ונשענה עלי. מס' צירים הצליחה להעביר בשכיבה על צידה ונענוע הגוף.

בפעמים הראשונות לא הרגישה נח להישען עלי בכל כובד משקלה. עכשיו כשהייתה כבר עייפה וכואבת היא נשענה עלי בכל משקלה. זה ממש שימח אותי. שהיא סומכת עלי.

בכלל כל ההתנהלות שלה הייתה שהיא סומכת עלי. היא נשמה בצירים כאילו שהתאמנה על כך כבר שנים. היא הייתה מאוד מחוברת לצירים. פשוט אלופה. מעוררת השראה.

היא התקלחה.  גם אני התקלחתי וזה היה ממש במקום. דימה הספיק לישון קצת.

 

בערך בשעה 03:00 הצירים היו ממש כל 2-3 דקות. הרגשתי שמצינו את השהות בבית. ענת הייתה מאוד עייפה ורצתה כבר לקבל את האפידורל. נסענו ל"לניאדו".

שם קיבלה אותנו המיילדת איריס שהייתה קסומה ומקסימה. היא נכנסה אל המיון ופשוט 'קטפה' את ענת אל חדר הלידה כי ראתה שהיא כאובה.

בחדר הלידה שמעוטר בציור קיר ענק של שדה חרציות, ענת חוברה למוניטור אותו גם העבירה בעמידה. דוז פואה לאיריס!!!

דימה אוהב את ענת על הזמן. אומר לה כמה שהיא נהדרת. שהיא לביאה שלו. שמה שהיא רוצה יהיה. שהוא ידאג שתקבל מה שהיא רוצה. מרגשים.

הבדיקה הוואגינלית הצביעה על 2.5ס"מ. אכזבה.

עלתה השיחה על האפידורל. כן/לא עכשיו. איריס הסבירה בנועם והמליצה על המקלחת. נכנסו אל המקלחת. הצירים חזקים וענת עייפה.

אחרי המקלחת ביקר אותנו רופא חייכן שכבר מהדלת אמר:"תנו לה אפידורל. היא מאוד כואבת".

האפידורל הגיע. דימה ואני מעבר לדלת. אני עוצמת עיניים ורואה כנפיים של מלאכים. זו לידה של מלאכים. איזה כיף. תודה לאל.

ענת רגועה ונושמת. יש צירים יפים.

ענת ישנה. דימה ניסה לישון על כסא אבל זה לא היה לו נח. גם אני ניסיתי לנמנם על כסא.

ענת מתעוררת ומתחלפת משמרת בחדר הלידה. איריס הנהדרת נפרדת ואנחנו שמחים לפגוש את תמי טסלר בצוות של משמרת הבוקר.

לאחר זמן-מה מתברר שפנינה המתוקה היא המיילדת שלנו ולא תמי, פוליטיקה של חדר לידה?... אולי. פנינה מתוקה ומרגיעה כך שזה היה בסדר.

בהמשך פנינה נכנסת ואומרת שהבינה שענת ודימה מכירים את תמי כבר קודם אז הן מתחלפות. השמחה רבה.

הצירים נעלמים. כבר דקות ארוכות שלא נרשמים צירים.  לחיצות בנקודות שיעודדו צירים מצליחים לעשות את העבודה אך לא לאורך זמן. הצירים שוב נעלמים.

השיחה על פקיעת מים ופיטוצין עולה. אנחנו מבקשים לחכות עוד ובהמשך מסכימים לפקיעת מים שענת ממש לא מרגישה אותה.

אמא של ענת מגיעה עם סל מלא בדברים טובים. כולנו נהנים ממנו.

יוצא שאני איתה לבד במסדרון. אני אוכלת והיא מכינה לענת צלחת ענקית מלאה באהבה גדולה. היא אומרת שהיא רוצה לעזור ולא להפריע. אישה יקרה.

אני מרגישה פתאום עייפות. הגוף שלי כבד ורועד מעייפות.

דימה הולך לישון באוטו. ענת נשארת עם אימא. זמן איכות.

אני חוזרת אחרי שעה שבה לא ממש הצלחתי לישון. ענת מציעה שאחזור לישון כי היא רוצה לישון עכשיו. אימא של דימה הגיעה, אימא של ענת עזבה.

אני חוזרת אל הרכב שלי ונרדמת. שינה טובה ועמוקה. אחרי שעה דימה מתקשר שאבוא.

תמי כבר עזבה ועכשיו המיילדת היא מרגלית ממט. איזו זכות!!!

מרגלית בדקה את ענת ובישרה כי הראש כבר כאן. תיכף מתחילים 'לעבוד'.

ההתרגשות גדולה.

מרגלית מסבירה לענת איך לדחוף. איך לנשום. שתי לחיצות ומנוחה. שתי לחיצות ומנוחה. היא ממש 'שומרת' על ענת. הקצב של שתי לחיצות ומנוחה מאוד עוזר לכך שענת לא תתעייף יותר. היא אוגרת כוחות ולוחצת בסבב נוסף של שתי לחיצות. מרגלית ואני מעודדות אותה. רואים את הראש. מרגלית מזמינה את ענת לגעת. איזו התרגשות.

בערך עשרים דקות אולי חצי שעה והתינוקת הייתה בחוץ.

התרגשות גדולה. כבר ציינתי את עניין ההתרגשות?...

התינוקת מונחת על החזה של ענת.

 

 

אני גאה ומודה על הזכות ללוות את הזוג הנפלא הזה.

ענת כל כך שיתפה פעולה. נתנה לי לעזור לה. התמסרה. קיבלה את הכאב.

היא זזה, נשמה, נשפה. התחברה למה שהתאים לה ביותר בכל רגע נתון.

תודה על כל המלאכים שליוו את הלידה.

 

 

 

 

 

 


כל הזכויות שמורות © צרו קשר שיווק באינטרנט הריון ולידה תקנון והצהרת פרטיות קידום והקמת אתרים